Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak dbać o swoje ukochane lenki...
16.jpg


Prawdopodobnie już wiesz jak wyjątkowe właściwości posiada len.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup lnianych produktów - szczególnie pościeli, gratulujemy, to naprawdę świetna inwestycja! Len hojnie dzieli się tym, w nim najlepsze. A do zaoferowania ma wiele.

Naturalna lniana tkanina pozbawiona jest chemicznego ładunku, pozwala skórze oddychać, jest antybakteryjna i hipoalergiczna. Sprytnie chłodzi nasze ciało w czasie upałów i magazynuje ciepło zimą. W lnianej pościeli, koszuli, sukience, nawet jeśli się spocisz, czujesz się świeżo, gdyż len chłonie wilgoć, nawet do 20% swojej wagi.

Wśród wielu zalet lnianej tkaniny należy wspomnieć o jej niezwykłej trwałości i jednej wadzie. Otóż len, a więc uszyta z niego lniana pościel, ręczniki, obrusy, ubrania, nie należą do tanich, ale warte są swojej ceny.

Aby zapewnić długowieczność produktom z lnu, warto poznać kilka wskazówek dotyczących prania, suszenia i przechowywania. Lniane produkty uwielbiają kąpiele wodne, a dbanie o nie zupełnie nie jest skomplikowane.

Oto najważniejsze zasady:

  • Produkty lniane można prać ręcznie, tylko po co skoro można w pralce
  • Ważne, aby segregować pranie kolorystycznie i nie mieszać kolorów
  • Len wchłania dużo wody, upewnij się, że w trakcie cyklu może przesuwać się swobodnie w bębnie
  • Temperatura prania to max 40 %, szczególnie w przypadku lnów barwionych, piorąc w niskich temperaturach oszczędzasz energię. Najlepiej wybrać program z długim moczeniem, krótkim praniem, płukaniem i wirowaniem.
  • Najlepsze środki do prania lnu to łagodne detergenty lub mydło i dużo zimnej lub ciepłej wody, 
  • Nie używaj wybielaczy, pranie chemiczne może osłabiać lniane włókna
  • Staraj się prać tkaniny naturalne osobno, łączenie tkanin naturalnych z syntetycznymi może powodować mechacenie
  • Zamiast tradycyjnego płynu do płukania, lepiej użyć kuli do prania i kilku kropel ulubionego olejku eterycznego
  • Jeśli po praniu produkty lniane wydają Wam się zbyt sztywne, co często powoduje twarda woda, warto użyć octu do płukania lub prania w proporcji 0,5 szklanki octu na 0,5 szklanki wody. Dodatkowo, ocet utrwali kolor lnu, a w przypadku białych lnów odświeży biel. Polecamy go również, gdy z różnych powodów na Twojej białej pościeli pojawią się żółte plamy. Na pościeli mogą powstać np. w wyniku używanych balsamów i kremów. Jeśli zapach octu jest dla Ciebie nie do przyjęcia, użyj soku z cytryny.
  • Len uwielbia świeże powietrze, jeśli masz taką możliwość i sprzyjają temu warunki pogodowe, susz na zewnątrz, oczywiście na lewej stronie. Dobrze rozwieszone produkty lniane błyskawicznie schną.
  • Prasowanie, hmm, ze zmarszczkami mu do twarzy, zaakceptuj marszczenia, to one dodają mu tyle uroku. Jeśli upierasz się przy prasowaniu, najłatwiej robić to, gdy jest wilgotny i tylko na lewej stronie.
  • Nigdy nie chowaj do szafy wilgotnych lnianych poszewek, ręczników, ubrań. Przechowuj w suchym miejscu nie eksponowanym na słońcu

Pamiętaj, wszelkie zabrudzenia lnu można skutecznie usunąć, jeśli zrobimy to szybko. Nie czekaj, najlepiej od razu namocz, użyj płynu do naczyń i nie pocieraj.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl