Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Len - krótko o uprawie i historii.
4.jpg

Len włóknisty jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Jego podróż z pola do gotowej przędzy nie wymaga nawadniania, stosowania pestycydów, innej chemii oraz nie generuje odpadów. Skomplikowany i pracochłonny jest natomiast proces zbierania, roszczenia i póżniej wytwarzania przędzy lnianej, który nie zmienił się od setek lat i nadal odbywa się głównie dzięki pracy ludzkich rąk. Tylko ręczne wykonywanie tych prac, gwarantuje jakość przędzy.

Wytwarzany w sposób naturalny, od samego początku jest rośliną naturalną i przyjazną dla środowiska.

Żmudny proces obróbki determinuje wysoką cenę gotowej już tkaniny, co z kolei przekłada się na ceny produktów z lnu.

Jest to jednak długoterminowa inwestycja w zdrowie i trwały produkt. Inwestycją w produkt ekologiczny, przyjazny środowisku, wyjątkowy i modny.

Najstarsze dowody świadczące o użyciu rośliny datowane są na okres górnego paleolitu i liczą ponad 30 tysięcy lat! Wiadomo, że len uprawiano na szeroką skalę w starożytnym Egipcie, gdzie wyrabiano z niego bieliznę dla kapłanów, pościele oraz płótno dla mumii. W Cesarstwie Rzymskim natomiast z rośliny uzyskiwano wysokiej jakości żagle. Tkanina ma w sobie bardzo wiele dobrych dla człowieka właściwości i nie wszystkie zostały jeszcze zgłębione.

Wiemy natomiast, iż lniany opatrunek jest tym, który goi rany najlepiej i najszybciej. Są teorie, że jest cudownym remedium przy odleżynach.

Pewne jest również, że w lnianej pościeli szybciej zasypiasz, śpisz głębiej i budzisz się w lepszym nastroju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl