Coraz większe zainteresowanie wzbudzają wnętrza wpisujące się w trend dbałości o ekologię, stworzone w oparciu o naturalne materiały, a do takiej kategorii z pewnością można zaliczyć len. Jednym z najpopularniejszych stylów, który współgra z tymi zasadami, jest japoński wabi sabi.
Główne założenia
Japończycy są bardzo przywiązani do tradycji, wartości rodzinnych i narodowych, w końcu najdłużej funkcjonujące przedsiębiorstwa na świecie pochodzą właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wpisuje się w to również aranżacja wnętrz zgodnie z filozofią wabi sabi, która jest obecna w świadomości mieszkańców tego azjatyckiego kraju już od kilkuset lat. Tłumaczenie tych dwóch słów oznacza prostotę, a także piękno wynikające z upływającego czasu, co oznacza połączenie minimalizmu wraz z wykorzystaniem naturalnych materiałów, przede wszystkim takich jak drewno, kamień czy len.
Pozostałe elementy filozofii wabi sabi
Jak wskazuje drugi człon nazwy tego stylu, zdecydowanie nie wpisują się w ten trend elementy wystroju wnętrz określane mianem idealnych, tworzone z zamysłem wykonania przedmiotów nienagannych, bez jakiejkolwiek skazy. W ten sposób promowana jest ich autentyczność, a użycie sporej liczby dodatków zdecydowanie kłóci się z podstawowymi założeniami wabi sabi. Cenione są tutaj przedmioty, które łączą się z tradycją i wskazują na swoją długą historię.
Wykorzystanie lnu
We wnętrzach w stylu wabi sabi pojawiają się naturalne tkaniny, wśród nich dominuje len. W sypialniach króluje lniana pościel w barwach, które mają odwzorowanie w przyrodzie, a mianowicie biel, odcienie beżu i szarości. Łóżko przykryte niedbale zarzuconą cudownie fakturowaną lnianą narzutą. W łazience surowy, często waflowy len idealnie sprawdza się w roli ręcznika
W tej filozofii oznaki upływu czasu, wszelkie niedoskonałości, ale też uszkodzenia materiału posiadają swój niewątpliwy urok. Naturalne, zdrowe tkaniny czynią surowe, ascetyczne wnętrza wabi sabi przytulnymi. To pochwała dla natury, autentyczności, prostoty i surowości.